Hei olen Titta! Olen ravintovalmentaja ja estenomi AMK. Toivottavasti löydät näiltä verkkosivuilta kiinnostavaa informaatiota ja motivaatiota ruokavaliomuutokseen.

nimmari

Postauksia
Osta

Reseptit

  -    -    -  Suklaa-Tattari Tuorepuuro

AINEKSET:

  • 1 dl tattari- tai hirssisuurimoita
  • 2 dl tai enemmän Mantelimaitoa, jotta massasta tulee puuromainen
  • 1 rkl Seesamin siemeniä
  • 1 rkl Auringonkukan siemeniä
  • 0,5 dl Cashew pähkinöitä
  • 4-5 kpl / 60g Tuoreita taateleita (poista siemen)
  • 0,5 dl Raakakaakaojauhetta
  • 0,5 rkl Mustikkajauhoa (valinnainen)
  • 0,5 tl Psylliumkuitua
  • ripaus jodioitua Himalajan suolaa
  • 1 rkl neitsytkookosöljyä
  • kaakaonibsejä (valinnainen)

OHJE:

Puuro on hyvä valmistaa jo edellisenä iltana tekeytymään jääkaappiin. Mikäli tämä ei onnistu, odota vähintään tunti, että aineosat ovat jonkin verran pehmentyneet ennen kuin sekoitat aineet tehosekoittimella.

  1. Yhdistä kaikki ainekset, paitsi neitsytkookosöljy ja kaakaonibsit, blenderiin tai kannelliseen astiaan. Kaada päälle 2 dl mantelimaitoa. Sulje blenderin tai astian kansi ja jätä seos tekeytymään jääkaappiin.
  2. Kun neste on imeytynyt, sekoita massa blenderissä tai tehosekoittimessa ja lisää tarvittaessa mantelimaitoa. Lisää lopuksi sulatettu neitsytkookosöljy pienenä norona tai vähitellen massaan, jotta se ei kokkaroidu.
  3. Sekoita kunnen massa on pehmeä ja puuromainen.
  4. Sirottele puuron päälle raakakaakaonibsejä, marjoja ja halutessa mantelimaitoa.

Info
Kategoriat:
Päiväys: